Stempelpresse

HusStempelpresseDobbeltkrumt C-formet presse

Dobbeltkrumt C-formet presse

Den dobbeltkrumte C-formede presse er designet til pålidelig og højpræcisionsprægning af mellemstore metaldele.

Anmod om oplysninger nu
Kontakt os
  • Dobbeltkrumt C-formet presse
  • Dobbeltkrumt C-formet presse
  • Dobbeltkrumt C-formet presse
Detaljeret produktinformation

Dobbeltkrumt C-rammepresse (110-315 tænder)

Handobbeltkrumt C-rammepresseDenne højtydende mekaniske prægepresse og C-formede stempel er designet til pålidelig og højpræcisionsprægning af mellemstore metaldele. Den er kendetegnet ved sin holdbarhed.metal stemplingspresseDet dobbelte krumtap- og plejlstangsdesign giver jævn bevægelse og jævn kraftfordeling, hvilket gør den ideel til komplekse prægeoperationer.


Dobbeltkrumtap C-rammepresse, dobbeltkrumtap og plejlstangssystem.

Et system med to krumtapaksler og plejlstænger

Giver afbalanceret stemplingskraft og stabil drift.

Bredere arbejdsbord til metalstempelpresse

Bredere skrivebord

Yder støtte til store og mellemstore dele for øget produktivitet.

Mekanisk presse, højstyrkeramme

Højstyrkeramme

Minimerer afvigelser og sikrer ensartet prægepræcision.


Overbelastningsbeskyttelse mod stempellinjer

Højfølsom overbelastningsbeskyttelse

Registrerer excentrisk overbelastning for at beskytte presse og matricer.

Centralt sekskantet styresystem til stemplingspresse

Central sekskantet guide

Sikrer præcis matricejustering for ensartede prægeresultater.

Dobbeltkrumt C-presse med to brede arbejdscentre

To store arbejdscentre

Giver fleksibilitet i udførelse af forskellige stemplingsoperationer.


Anvendeligt materiale

✓ Materialetyper:Velegnet til forskellige spolematerialer, såsom galvaniseret stål, rustfrit stål, koldvalset stål, varmvalset stål, aluminium, kobber osv.
✓ Kapacitet:fra 110T til 315T
✓ Styresystem:PLC-styring
✓ Smøring:Automatisk smøresystem
✓ Indstilling:Et større arbejdsbord er tilgængeligt til prægning af store ark eller progressive prægeprocesser.
✓ Yderligere funktioner:Lysgardin, inverter, luftpude


Kort beskrivelse af dobbeltkrumt C-rammepresse

Dobbelt Crank C-Press anmeldelse

Handobbeltkrumt C-rammepresseer yderst produktivmekanisk presseDobbeltkrumtapdesignet er designet til mellemintensive industrielle applikationer og forbedrer belastningsbalanceringen betydeligt, reducerer vibrationer og øger den samlede stabilitet sammenlignet med enkeltkrumtappresser.
Med sin robuste C-ramme og præcisionsføringssystem sikrer denne presse ensartet præcision og holdbarhed. Den anvendes i vid udstrækning i automatiserede produktionslinjer.progressiv presselinjeTakket være dens ydeevne er den det foretrukne valg for producenter, der søger effektivitet, pålidelighed og præcision.


Tekniske egenskaber ved den dobbeltkrumte C-formede presse

ModelC2N-110C2N-160C2N-200C2N-250C2N-315
ITIDITIDITIDITIDITID
KapacitetTone110160200250315
Estimeret tonnagemm53636373,584
Jernmm180110200130250150280170280170
Slag i minuttetSPM35-6550-10030-5540-8525-4535-7020-3530-6020-3530-60
Stempelhøjdemm400435450485500550550605550605
Justering af skyderenmm100100120120120
Jordskredzonemm1400 x 500 x 701600 x 550 x 701850 x 650 x 952100 x 700 x 952100 x 700 x 95
Befæstningszonemm1800 x 650 x 1302000 x 760 x 1502400 x 840 x 1702700 x 900 x 1702700 x 900 x 180
HovedmotorkW11 x 415 x 418,5 x 422 x 430 x 4
Lufttrykkg/cm²66666
PressningsnøjagtighedJIS Klasse 1
Pude til terningerTo plader og to cylindre
StøddæmperkapacitetTone3,6 x 26,3 x 210 x 214 x 214 x 2
Airbag-kollisionmm707080100100
Dimensioner af delen til fremstilling af en stempelpudemm350 x 235 x 2410 x 260 x 2540 x 350 x 2640 x 470 x 2640 x 470 x 2


Anvendelse af dobbeltkrumtap C-presse

Som kernen i en automatiseret produktionslinje, er detstemplingspresseSærligt velegnet til storskalaproduktion, hvilket sikrer stabil produktkvalitet og produktionseffektivitet.


Dobbeltkrumt C-rammepresse til prægning af bilkomponenter

Bilkomponenter

Mekanisk presse, prægning af elektriske komponenter

Elektriske komponenter

metalprægning, presning af metalfittings, prægning

Metalbeslag

Metalprægelinje med progressiv matrice

Hardwareprodukter

Stanspresse til produktion af mellemstore præcisionsstansede dele

Andre mellemstore præcisionsstemplede dele


Ofte stillede spørgsmål om dobbelt C-rammepressen

Q: Hvilke materialer kan dobbeltkrumtap-C-pressen bearbejde?
A: Velegnet til stempling af metalmaterialer såsom koldvalset stål, varmvalset stål, rustfrit stål, aluminiumsplade og tynd kobberplade.
Q: Hvad er tonnageintervallet?
A: Standardmodeller fås typisk med tandantal fra 110T til 315T, hvor 160T, 200T, 250T og 315T er de mest almindelige.
Q: Hvilke produkter er egnede til produktion?
A: Velegnet til mellemstore til store prægede dele såsom bilindvendige komponenter, store apparatpaneler, laminerede motordele og brede metalpladedele.
Q: Hvad er fordelene ved dobbeltkrankdesignet?
A: Dobbeltkrumtapdesignet sikrer synkroniseret stempelbevægelse, bedre balance, høj modstandsdygtighed over for excentriske belastninger og højere stivhed end enkeltkrumtappressen, hvilket gør den ideel til kontinuerlig prægning af store matricer.
Q: Hvordan vælger man den rigtige pressetonnage?
A: Valget af materiale bør baseres på produktets tykkelse, størrelse og den nødvendige prægekraft for at sikre en stabil og jævn produktion.
Q: Er det muligt at justere skyderens slaglængde?
A: Ja. Rammens slaglængde kan justeres eller konfigureres, så den passer til kravene i forskellige matricer.
Q: Er den egnet til progressiv klemmeprægning?
A: Ja. Den er særligt velegnet til prægning i mellemstore til store mængder ved hjælp af flertrinsformningsprocesser.
Q: Hvad er fordelen ved et stort skrivebord?
A: Det bredere arbejdsbord muliggør installation af store matricer og flertrinsværktøj, hvilket forbedrer produktionseffektiviteten.
Q: Kan det integreres i en automatiseret produktionslinje?
A: Ja. Den kan fungere med servodrev, rullefødere eller robotsystemer for at skabe en automatiseret prægelinje.
Q: Er den egnet til et-trins stempling?
A: Ja. Den kan også bruges til individuelle processer såsom stansning, bukning og formning.
Q: Hvad er pressehastighedsområdet?
A: Afhængigt af forskellige modeller er hastigheden generelt mellem 30 og 90 slag i minuttet, hvilket opfylder forskellige krav til kontinuerlig stempling.
Q: Kan den udstyres med et variabelt frekvensdrev?
A: Ja. For at justere pressehastigheden og tilpasse den til forskellige produktionscyklusser kan der desuden installeres en frekvensomformer.
Q: Hvad er den typiske leveringstid?
A: For standardmodeller tager det normalt 15-35 dage, og for brugerdefinerede modeller afhænger det af den specifikke konfiguration.
Q: Hvilke yderligere enheder er tilgængelige?
A: Fotoelektriske sikkerhedsanordninger, indikatorer for dysehøjde, automatiske smøresystemer, tonnageovervågningssystemer og mere er tilgængelige som ekstraudstyr.
Q: Hvilke produktionstilstande understøtter den?
A: Den understøtter offline-drift, højtydende kontinuerlig produktion og fuldt automatiserede stemplingslinjer.
Q: Kan funktionerne tilpasses til specifikke behov?
A: Ja. Specialfremstillede modeller kan designes i henhold til produktets dimensioner, materialebredde og dysekrav.
Q: Hvorfor vælge en C-ramme, dobbeltkrumtappresse?
A: Med synkroniseret føringsbevægelse, fremragende excentrisk belastningsmodstand, høj stivhed og fremragende kompatibilitet med store matricer og kontinuerlig produktion er det en ideel løsning til prægning af mellemstore og store dele.
Anmod om oplysninger nu
Konsulentprodukter*
dit navn*
Din e-mailadresse*
Din mobil
din besked*
Få en skræddersyet stemplingsløsning inden for 12 timer.

Del dine produktionskrav og materialespecifikationer med os. Vores ingeniører vil tilbyde en skræddersyet presseautomatiseringsløsning, straks give kommercielle tilbud og professionel teknisk support.

HVAD LEDER DU EFTER?
*
Dette felt er påkrævet
Samlet krævet mængde
*
Dette felt er påkrævet
*
Dette felt er påkrævet
Fejl i e-mailformat
På grund af ustabile e-mails kan du gå glip af vores beskeder. Angiv venligst dit telefonnummer for alternativ kontakt.
Dette felt er påkrævet
Oplysningerne om telefonnumrene er forkerte!
Send en besked
Kontakte

WhatsApp:+86-18932396111

Adresse:

nr. 138, Machigou, Qinxin Village, Wujin-distriktet, Changzhou, Jiangsu-provinsen, Kina.

Telefon:0086-18932396111

Nyttige links

Hus

Produkter

Løsninger

Sag

Støtte

Om

Kontakte

Produkter

Afruller, glattejern, fremføringsmekanisme

Glattejern til afvikling

Fodermaskine

Glattejern

Afruller

Stempelpresse

Ressource

Firmaprofil

Forskning og udvikling

Produktion

Kvalitet

Anvendelse

Ophavsret © 2026 Changzhou Jinzhide Machinery Technology Co., Ltd. Alle rettigheder forbeholdes.

Tal med vores stemplingsspecialister
Leder du efter en omfattende løsning til rullefremføring eller automatisering af presse? Del dine behov, så udarbejder vores ingeniørteam et skræddersyet forslag og yder teknisk support inden for 24 timer.
Firmanavn
*
Dette felt er påkrævet
E-mail
*
Dette felt er påkrævet
Fejl i e-mailformat
Telefon
Dette felt er påkrævet
Oplysningerne om telefonnumrene er forkerte!
Besked
*
Dette felt er påkrævet
Send en besked