Stempelpresse

HjemStempelpresseDobbeltkrumt C-rammepresse

Dobbeltkrumt C-rammepresse

Dobbeltkrummepressen med C-ramme er bygget til pålidelig og præcis prægning af mellemstore metalkomponenter.

Forespørg nu
Kontakt os
  • Dobbeltkrumt C-rammepresse
  • Dobbeltkrumt C-rammepresse
  • Dobbeltkrumt C-rammepresse
Produktdetaljer

Dobbeltkrumt C-rammepresse (110T-315T)

Dedobbeltkrumtap C-rammepresseer en højtydende mekanisk stansepresse og C-ramme stansepresse bygget til pålidelig, højpræcisionsprægning af mellemstore metalkomponenter. Som en robustmetal stemplingspresse, dens dobbelte krumtap- og plejlstangsdesign giver jævn bevægelse og jævn kraftfordeling, hvilket gør den ideel til krævende prægeoperationer.


Dobbeltkrumtap C-rammepresse dobbeltkrumtap og plejlstangssystem

Dobbelt krumtap- og plejlstangssystem

Leverer afbalanceret stemplingskraft og stabil drift.

Metal stemplingspresse bredere arbejdsbord

Bredere arbejdsbord

Understøtter større mellemstore dele for øget produktivitet.

Mekanisk presse med høj stivhedsramme

Højstiv ramme

Minimerer afbøjning og opretholder ensartet stemplingsnøjagtighed.


Progressiv matricepresselinjefølsom overbelastningsbeskyttelse

Følsom overbelastningsbeskyttelse

Registrerer excentrisk overbelastning for at beskytte pressen og matricerne.

Centralt sekssidet styresystem til stemplingspresse

Central sekssidet guide

Sikrer præcis matricejustering for ensartede prægeresultater.

Dobbeltkrumtap C-rammepresse med to brede arbejdscentre

To brede arbejdscentre

Giver fleksibilitet til forskellige stemplingsopgaver.


Anvendeligt materiale

✓ Materialetyper:Velegnet til forskellige coilmaterialer såsom galvaniseret stål, rustfrit stål, koldvalset (CR) stål, varmvalset (HR) stål, aluminium, kobber osv.
✓ Kapacitet:110T til 315T
✓ Styresystem:PLC-styring
✓ Smøring:Automatisk smøresystem
✓ Tilpasning:Større arbejdsbord tilgængeligt til prægning af store ark eller progressive matriceprocesser
✓ Valgfrie funktioner:Lysgardin, inverter, luftpude


Kort profil af dobbeltkrumt C-rammepresse

Oversigt over dobbeltkrumt C-ramme pressemaskine

Dedobbeltkrumtap C-rammepresseer en højtydendemekanisk presseSkræddersyet til mellemtunge industrielle applikationer. Sammenlignet med enkeltsvingpresser forbedrer dobbeltsvingdesignet belastningsbalancen betydeligt, reducerer vibrationer og forbedrer den samlede stabilitet.
Med sin robuste C-rammestruktur og præcisionsføringssystem leverer denne presse ensartet præcision og langvarig holdbarhed. Den anvendes i vid udstrækning i automatiserede produktionslinjer ogprogressiv matricepresselinjedrift, hvilket gør den til et foretrukket valg for producenter, der søger effektivitet, pålidelighed og præcision.


Specifikation af dobbeltkrumt C-rammepresse

ModelC2N-110C2N-160C2N-200C2N-250C2N-315
IHIHIHIHIH
KapacitetTon110160200250315
Nominel tonnagepunktmm53636373,584
Slagtilfældemm180110200130250150280170280170
Slag per minutSPM35-6550-10030-5540-8525-4535-7020-3530-6020-3530-60
Dysehøjdemm400435450485500550550605550605
Justering af glidemm100100120120120
Slideområdemm1400 x 500 x 701600 x 550 x 701850 x 650 x 952100 x 700 x 952100 x 700 x 95
Bolster-områdetmm1800 x 650 x 1302000 x 760 x 1502400 x 840 x 1702700 x 900 x 1702700 x 900 x 180
HovedmotorkW11 x 415 x 418,5 x 422 x 430 x 4
Lufttrykkg/cm²66666
PressepræcisionJIS Klasse 1
Die PudeTo plader og to cylindre
DysepudekapacitetTon3,6 x 26,3 x 210 x 214 x 214 x 2
Pudeslagmm707080100100
Dimension af dysepudearbejdemm350 x 235 x 2410 x 260 x 2540 x 350 x 2640 x 470 x 2640 x 470 x 2


Anvendelse af dobbeltkrumt C-rammepresse

Som kernen i en automatiseret produktionslinje, dettestemplingspressemaskineer særligt velegnet til produktion i store mængder, hvilket sikrer ensartet produktkvalitet og produktionseffektivitet.


Dobbelt c-rammepresse til bilkomponenter

Bilkomponenter

Mekanisk presse elektriske dele stempling

Elektriske dele

Metal stempling presse metalfittings stempling

Metalbeslag

Progressiv die presse linje hardware produkter stempling

Hardwareprodukter

Stampepresse til mellemstore præcisionsstemplede dele

Andre mellemstore præcisionsstemplede dele


Ofte stillede spørgsmål om dobbeltkrumt C-rammepresse

Q: Hvilke materialer kan Double Crank C-Frame Pressen bearbejde?
A: Den er egnet til stempling af metalmaterialer såsom koldvalset stål, varmvalset stål, rustfrit stål, aluminiumsplader og tynde kobberplader.
Q: Hvad er tonnageintervallet?
A: Standardmodeller er generelt tilgængelige fra 110T til 315T, hvor 160T, 200T, 250T og 315T er de mest anvendte.
Q: Hvilke produkter er egnede til produktion?
A: Den er velegnet til mellemstore og store prægedele såsom bilindvendige komponenter, store husholdningsapparatpaneler, motorlamineringer og brede metalpladedele.
Q: Hvad er fordelene ved dobbeltkrankdesignet?
A: Dobbeltkrumtapstrukturen giver synkroniseret glidebevægelse, bedre balance, stærk modstand mod excenter belastning og højere stivhed end en enkeltkrumtappresse, hvilket gør den ideel til kontinuerlig prægning af store matricer.
Q: Hvordan vælger man den korrekte pressetonnage?
A: Valget bør baseres på materialetykkelse, produktstørrelse og den nødvendige stemplingskraft for at sikre en stabil og jævn produktion.
Q: Kan glideslaget justeres?
A: Ja. Glideslaget kan tilpasses eller konfigureres i henhold til forskellige dysekrav.
Q: Er den egnet til progressiv matriceproduktion?
A: Ja. Den er især velegnet til progressiv prægning i mellemstore og store mængder med flere formningsprocesser.
Q: Hvad er fordelen ved et stort arbejdsbord?
A: Et bredere arbejdsbord muliggør installation af store matricer og flertrinsværktøj, hvilket forbedrer produktionseffektiviteten.
Q: Kan det integreres i en automatiseret produktionslinje?
A: Ja. Den kan fungere med servofødere, rullefødere eller robotsystemer for at danne en automatisk prægeproduktionslinje.
Q: Er den egnet til stempling i én operation?
A: Ja. Den kan også bruges til enkeltstående processer såsom stansning, bukning og formning.
Q: Hvad er pressehastighedsområdet?
A: Afhængigt af modellen er hastigheden generelt omkring 30-90 slag i minuttet, hvilket opfylder forskellige krav til kontinuerlig stempling.
Q: Kan den udstyres med variabel frekvenshastighedskontrol?
A: Ja. En frekvensomformer kan eventuelt installeres for at justere pressehastigheden og matche forskellige produktionscyklusser.
Q: Hvad er den typiske leveringstid?
A: Standardmodeller kræver normalt 15-35 dage, mens tilpassede modeller afhænger af specifikke konfigurationer.
Q: Hvilke valgfrie enheder er tilgængelige?
A: Ekstraudstyr omfatter fotoelektriske sikkerhedsanordninger, indikatorer for dysehøjde, automatiske smøresystemer, tonnageovervågningssystemer og mere.
Q: Hvilke produktionstilstande understøtter den?
A: Den understøtter standalone-drift, kontinuerlig produktion i store mængder og fuldt automatiserede stemplingslinjeapplikationer.
Q: Kan særlige specifikationer tilpasses?
A: Ja. Tilpassede modeller kan designes i henhold til produktstørrelse, materialebredde og dysekrav.
Q: Hvorfor vælge en dobbeltkrumt C-rammepresse?
A: Med synkroniseret glidebevægelse, fremragende modstand mod off-center belastning, høj stivhed og stærk kompatibilitet med store matricer og kontinuerlig produktion er det en ideel løsning til mellemstore og store prægeapplikationer.
Forespørg nu
Konsulentprodukter*
Dit navn*
Din e-mail*
Din mobil
Din besked*
Få en brugerdefineret stemplingsløsning inden for 12 timer

Del dine produktionskrav og materialespecifikationer. Vores ingeniører leverer en skræddersyet presseautomatiseringsløsning med hurtige tilbud og professionel teknisk support.

HVAD LEDER DU EFTER?
*
Dette felt er påkrævet
Den samlede mængde du har brug for
*
Dette felt er påkrævet
*
Dette felt er påkrævet
Fejl i e-mailformat
På grund af manglende e-mailadresser kan du gå glip af vores korrespondance. Angiv venligst dit telefonnummer for alternativ kontakt.
Dette felt er påkrævet
Telefonoplysningerne er forkerte!
Send besked
Kontakte

WhatsApp:+86-18932396111

Adresse:

nr. 138, Machigou, Qinxin Village, Wujin-distriktet, Changzhou, Jiangsu-provinsen, Kina.

Telefon:0086-18932396111

Nyttige links

Hjem

Produkter

Løsninger

Sag

Støtte

Om

Kontakte

Produkter

Afruller-retterføder

Afruller-glattejern

Fodermaskine

Glattejern

Afruller

Stempelpresse

Ressource

Firmaprofil

Forskning og udvikling

Fremstille

Kvalitet

Anvendelse

Ophavsret © 2026 Changzhou Jinzhide Machinery Technology Co., Ltd. Alle rettigheder forbeholdes.

Tal med vores stemplingseksperter
Leder du efter en komplet løsning til automatisering af coilfremføring eller presse? Efterlad dine krav, og vores ingeniørteam vil give dig et skræddersyet tilbud og teknisk support inden for 24 timer.
Firmanavn
*
Dette felt er påkrævet
E-mail
*
Dette felt er påkrævet
Fejl i e-mailformat
Telefon
Dette felt er påkrævet
Telefonoplysningerne er forkerte!
Besked
*
Dette felt er påkrævet
Send besked